Loading [MathJax]/jax/output/HTML-CSS/jax.js
0 votes
in CBSE by (90.1k points)
Calculate the osmotic pressure in pascals exerted by a solution prepared by dissolving 1.0 g of polymer of molar mass 185,000 in 450 mL of water at 37°C.

2 Answers

0 votes
by (90.1k points)
It is given that:
Volume of water, V=450 mL=0.45 L
Temperature, T=(37+273)K=310 K
Number of moles of the polymer, n=1185000 mol We know that:
Osmotic pressure, π=nVRT
=1185000 mol×10.45 L×8.314×103 Pa L K1 mol1×310 K=30.98 Pa=31 Pa (approximately) 
0 votes
by
brand cialis 40mg <a href="https://ordergnonline.com/">cialis 20mg usa</a> mens ed pills

Related questions

Welcome to Admisure, where you can ask questions and receive answers from other members of the community.
...