O2
Total electrons =8+8=16
Electronic configuration
80=1s2,2s22p480=1s2,2s22p4
Molecular orbital configuration,
(σb1s)2⋅(σ′1s)2,(σb2s)2⋅(σ∗2s)2,(σ′2px)2,(π32py)2(πb2pz)2,(π22py)′(π′2pz)l,(σ′2px)0
Since, there are two unpaired electrons in molecular orbitals of O2 molecule, so it is paramagnetic in nature.