0 votes
in Kinematics by (90.1k points)
Two cities are 150 km apart. Electric power is sent from one city to another city through copper wires. The fall of potential per km is 8 volt and the average resistance per km is 0.5 Ω. The power loss in the wire is

(a) 19.2 W (b) 19.2 kW (c) 19.2 J (d) 12.2 kW

2 Answers

0 votes
by (90.1k points)
Correct option (b) \(19.2 \mathrm{~kW}\)
Explanation:
Here,
Distance between two cities \(=150 \mathrm{~km}\)
Resistance of the wire,
\(R=\left\langle 0.5 \Omega \mathrm{km}^{-1} \times(150 \mathrm{~km})=75 \Omega\right.\)
Voltage drop across the wire,
$$
V=\left\{3 \mathrm{~km}^{-1} 1(150 \mathrm{~km})=1200 \mathrm{~V}\right.
$$
Power loss in the wire is
$$
\begin{aligned}
P &=\frac{V^{2}}{R}=\frac{(1200 \mathrm{~V})^{2}}{75 \Omega} \\
&=19200 \mathrm{~W}=19.2 \mathrm{~kW}
\end{aligned}
$$
0 votes
by
cialis price costco <a href="https://ordergnonline.com/">cialis tablet</a> cheap erectile dysfunction pills online

Related questions

...