Processing math: 35%
0 votes
in Some basic concepts in chemistry by (90.1k points)
IF NaCl is doped with 104 mol % of SrCl2, the concentration of cation vacancies will be( NA=6.02×1023 mol1)
(a) 6.02×1016 mol1
(b) 6.02×1017 mol1
(c) 6.02×1014 mol1
(d) 6.02×1015 mol1

1 Answer

0 votes
by (90.1k points)
Correct option (b) 6.02×1017 mol1
Explanation:
As each Sr2+ ion introduces one cation vacancy, therefore, concentration of cation vacancies = mole % of SrCl2, added.
Concentration of cation vacancies
\begin{aligned} &=10^{-4} \mathrm{~mole} \% \\ &=\frac{10^{-4}}{100} \times 6.023 \times 10^{23} \\ &=6.023 \times 10^{17} \end{aligned}

Related questions

Welcome to Admisure, where you can ask questions and receive answers from other members of the community.
...