Loading [MathJax]/jax/output/HTML-CSS/jax.js
0 votes
in Sets, relations and functions by (90.1k points)
edited by
A particle is projected vertically upwards. If it has to stay above the ground for 12 seconds, then
(A) velocity of projection is 192ft/sec
(B) greatest height attained is 600ft
(C) velocity of projection is 196ft/sec
(D) greatest height attained is 576ft

1 Answer

0 votes
by (90.1k points)
Ans : (A,D)
Hint : V=ugt at t=6
ugt=0
u=6 g=192ft/sec(g=32ft/sec2)..(i)
x=ut=12gt2 =192.61232.62
=576ft

Related questions

...