Processing math: 20%
0 votes
in Kinematics by (90.1k points)
Light of frequency 1.5 times the threshold frequency is incident on a photosensitive material. What will be the photoelectric current if the frequency is halved and intensity is doubled?
A doubled
B four times
c one-fourth
(D) zero

2 Answers

0 votes
by (90.1k points)
Solution:
K1=1.5hv0ϕ0=0.5hv0K2=1.52hv0hv0=0.25hv0
Kinetic energy can never be negative, so no emission and i=0
0 votes
by
online cialis <a href="https://ordergnonline.com/">generic cialis online</a> cheap erectile dysfunction

Related questions

...