Loading [MathJax]/jax/output/HTML-CSS/jax.js
0 votes
in Kinematics by (90.1k points)
Assume that light of wavelength 600 nm is coming from a star. The limit of resolution of telescope whose objective has a diameter of 2m is :
(A) 3.66×107rad
B 1.83×107rad
C 7.32×107rad
D 6.00×107rad

3 Answers

0 votes
by (90.1k points)
Solution:
 Limit of resolution, θR=1.22λd;λ=600×109 md=2 mθR=1.22×600×1092θR=3.66×107rad
0 votes
by
cialis 10mg pill <a href="https://ordergnonline.com/">cialis tadalafil 5mg</a> best ed pills
0 votes
by
tadalafil 10mg without prescription <a href="https://ordergnonline.com/">tadalafil 10mg ca</a> medication for ed dysfunction

Related questions

...