0 votes
in Kinematics by (90.1k points)
Q. A machine gun fires a bullet of mass \(40 \mathrm{~g}\) with a velocity \(1200 \mathrm{~ms}^{-1}\). The man holding it can exert a maximum force of \(144 \mathrm{~N}\) on the gun. How many bullets can he fire per second at the most ?
A one
B four
C two
(D) three

3 Answers

0 votes
by (90.1k points)
Solution:
Change in momentum for each bullet fired is
$$
=\frac{40}{1000} \times 1200=48 \mathrm{~N}
$$
If a bullet fired exerts a force of \(48 N\) on man's hand so \(\rho\) man can exert maximum force of \(144 N\), number of bullets that can be fired \(=144 / 48=3\) bullets.
0 votes
by
how much is cialis <a href="https://ordergnonline.com/">order generic cialis 5mg</a> home remedies for ed erectile dysfunction
0 votes
by
order cialis 10mg generic <a href="https://ordergnonline.com/">order cialis 5mg generic</a> new ed drugs

Related questions

...