Ans: ( A)
Option (a):E=6.626×10−34 J.s×3×108 m/s×1300×10−9 m=6.626×10−19 J
Option (b) : E=6.626×10−34 J.s×3×108=1.9878×10−25 J
Option (c): E=6.626×10−34 J.s×3×108 m/s×30×102 m−1=5.9634×10−22 J
Option (d) : E=6.626×1027 J
Among these, maximum energy is 6.626×1019 J