Given: E=10V,r=3Ω,I=0.5A,R=?,V=?
(i) ∵
\Rightarrow \quad \mathrm{R}+r=\frac{\mathrm{E}}{\mathrm{I}}=\frac{10}{0.5}=20
\text { or } \quad \begin{aligned}
\mathrm{R} &=20-r \\
\mathrm{R} &=20-3=17 \Omega
\end{aligned}
(ii) \mathrm{V}=\mathrm{IR}=0.5 \times 17=8.5 \mathrm{~V}