Average rate =
−[ Final concentration − Initial concentration Time interval ] =−Δ[R]Δt =−[[R2]−[R1]t2−t1]=−[0.02−0.0325] =−[−0.0125] Average rate =4×10−4 mol L−1 min−1 4×10−4 60 mol L−1 s−1 =6.66×10−6 mol L−1 s−1 Hence average rate =4×10−4 mol L−1 min−1 Average rate =6.66×10−6 mol L−1 s−1
4×10−4
60 mol L−1S−1
=6.66×10−6 mol L−1 s−1
Hence average rate =4×10−4 mol L−1 min−1
Average rate =6.66×10−6 mol L−1 s−1