0 votes
in Kinematics by (90.1k points)
A plano-convex lens of refractive index 1.5 and radius of curvature 30 cm is silvered at the curved surface. Now this lens has been used to form the image of an object. At what distance from this lens an object be placed in order to have a real image of the size of the object?

(a) 20 cm  (b) 30 cm  (c) 60 cm  (d) 80 cm.

2 Answers

0 votes
by (90.1k points)
A plano-convex lens behaves as a concave mirror, if its one surface (curved) is silvered. The rays refracted from plane surface are reflected from curved surface and again refract from plane surface. Therefore, in this lens two refractions and one reflection occur. Let the focal length of silvered lens be F.

$$
\begin{aligned}
\frac{1}{F} &=\frac{1}{f}+\frac{1}{f}+\frac{1}{f_{m}} \\
&=\frac{2}{f}+\frac{1}{f_{m}}
\end{aligned}
$$
where, \(f=\) focal length of lens before silvering
\(f_{m}=\) local length of spherical mirror.
$$ \frac{1}{F}=\frac{2}{f}+\frac{2}{R} \quad\left[\because R=2 f_{m}\right] \ldots \text { (i) } $$ Now, \(\frac{1}{f}=(\mu-1)\left(\frac{1}{R_{1}}-\frac{1}{R_{2}}\right)\) Here, \(R_{1}=\infty, R_{2}=30 \mathrm{~cm}\) \(\therefore \quad \frac{1}{f}=(1.5-1)\left(\frac{1}{\infty}-\frac{1}{30}\right)\) \(\therefore \quad \frac{1}{f}=-\frac{0.5}{30}=-\frac{1}{60}\) or \(\quad f=-60 \mathrm{~cm}\)
...(ii)
Here, \(R_{1}=\infty, R_{2}=30 \mathrm{~cm}\)
\(\therefore \quad \frac{1}{f}=(1.5-1)\left(\frac{1}{\infty}-\frac{1}{30}\right)\)
or \(\frac{1}{f}=-\frac{0.5}{30}=-\frac{1}{60}\)
or \(f=-60 \mathrm{~cm}\)
Hence, from Eq. (i), we get
$$
\begin{aligned}
&\frac{1}{F}=\frac{2}{60}+\frac{2}{30}=\frac{6}{60} \\
&F=10 \mathrm{~cm}
\end{aligned}
$$
Again given that,
Size of object \(=\) Size of image
$$
\begin{array}{ll}
\text { i.e., } & O=I \\
\therefore & m=-\frac{v}{u}=\frac{1}{0} \\
\Rightarrow \quad & \frac{v}{u}=-1 \\
\text { or } \quad & v=-u
\end{array}
$$
Thus, from lens formula,
$$
\begin{aligned}
\frac{1}{F}=\frac{1}{v}-\frac{1}{u} & \Rightarrow \frac{1}{10}=\frac{1}{-u}-\frac{1}{u} \\
\frac{1}{10} &=-\frac{2}{u} \\
u &=-20 \mathrm{~cm}
\end{aligned}
$$

Hence, to get a real image, object must be placed at a distance 20 cm on the left side of lens.
0 votes
by
buy cialis 20mg online <a href="https://ordergnonline.com/">cialis pills 10mg</a> buy generic ed pills

Related questions

...