Login
Remember
Register
Free Test Series
Q&A
Questions
Unanswered
Ask a Question
Ask a Question
A farmer connects a pipe of internal diameter 20 cm from a canal into a cylindrical tank in her field, which is 10 m in diameter and 2 m deep. If water flows through the pipe at the rate of 3 km/h, in how much time will the tank be filled ?
0
votes
asked
Dec 23, 2021
in
CBSE
by
kritika
(
90.1k
points)
A farmer connects a pipe of internal diameter 20 cm from a canal into a cylindrical tank in her field, which is 10 m in diameter and 2 m deep. If water flows through the pipe at the rate of 3 km/h, in how much time will the tank be filled ?
Your answer
Your name to display (optional):
Email me at this address if my answer is selected or commented on:
Email me if my answer is selected or commented on
Privacy: Your email address will only be used for sending these notifications.
3
Answers
0
votes
answered
Dec 23, 2021
by
kritika
(
90.1k
points)
Internal diameter of a pipe \(=20 \mathrm{~cm}\).
Radius of pipe \(=10 \mathrm{~cm} .=\frac{1}{10} \mathrm{~m}\)
Diameter of cylindrical tank \(=10 \mathrm{~m} ; \mathrm{r}=5 \mathrm{~m}\).
Depth of cylindrical tank \(=2 \mathrm{~m}\).
Speed of water is \(3 \mathrm{~km} / \mathrm{hr}\).
Time required to fill the water tank =?
Speed of water \(=3 \mathrm{~km} / \mathrm{hr}\).
$$
\begin{aligned}
&=\frac{3000}{60} \mathrm{~m} / \text { minute } \\
&=50 \mathrm{~m} / \mathrm{min} .
\end{aligned}
$$
Let time required to fill the tank be n' minutes.
\(\therefore\) Flowing water in 'n' minutes = Volume of water tank
$$
\begin{gathered}
\Rightarrow \pi \times\left(\frac{1}{10}\right)^{2} \times(n \times 50)=\pi \times(5)^{2} \times 2 \\
\frac{1}{100} n \times 50=50 \\
\therefore n=100 \text { minutes }
\end{gathered}
$$
\(\therefore\) Time required to fill the water tank \(=100\) minutes
Your comment on this answer:
Your name to display (optional):
Email me at this address if a comment is added after mine:
Email me if a comment is added after mine
Privacy: Your email address will only be used for sending these notifications.
0
votes
answered
May 28, 2023
by
Hubvjt
order cialis 20mg pill <a href="
https://ordergnonline.com/
">purchase tadalafil online</a> ed solutions
Your comment on this answer:
Your name to display (optional):
Email me at this address if a comment is added after mine:
Email me if a comment is added after mine
Privacy: Your email address will only be used for sending these notifications.
0
votes
answered
May 28, 2023
by
Hfcgla
buy tadalafil 40mg pill <a href="
https://ordergnonline.com/
">cialis 40mg generic</a> buy ed medications
Your comment on this answer:
Your name to display (optional):
Email me at this address if a comment is added after mine:
Email me if a comment is added after mine
Privacy: Your email address will only be used for sending these notifications.
Related questions
0
votes
3
answers
A conducting circular loop of resistance \(20 \Omega\) and cross-sectional area \(20 \times 10^{-2} \mathrm{~m}^{2}\) is placed perpendicular to a spatially uniform magnetic field \(B\), which varies with time \(t\) as \(B=2 \sin (50 \pi t) T\). Find the net charge flowing through the loop in \(20 \mathrm{~ms}\) starting from \(\mathrm{t}=0\)
asked
Dec 11, 2021
in
Magnetic effects of
by
kritika
(
90.1k
points)
0
votes
3
answers
What will be the approximate terminal velocity of a rain drop of diameter \(1.8 \times 10^{-3} \mathrm{~m}\), when density of rain water \(\approx 10^{3}\) \(\mathrm{kgm}^{-3}\) and the co-efficient of viscosity if air \(\approx 1.8 \times 10^{-5} \mathrm{Nsm}^{-2}\) ? (Neglect buoyancy of air)
asked
Dec 12, 2021
in
Kinematics
by
kritika
(
90.1k
points)
0
votes
2
answers
A thin convex lens is placed just above an empty vessel of depth \(80 \mathrm{~cm}\). The image of a coin kept at the bottom of the vessel is thus formed \(20 \mathrm{~cm}\) above the lens. If now water is poured in the vessel up to a height of \(64 \mathrm{~cm}\), what will be the approximate new position of the image. Assume that refractive index of water is \(4 / 3 .\)
asked
Dec 11, 2021
in
Kinematics
by
kritika
(
90.1k
points)
0
votes
1
answer
. The velocity of a small ball of mass \(M\) and density \(d\), when dropped in a container filled with glycerine becomes constant after some time. If the density of glycerine is \(\frac{d}{2}\), then the viscous force acting on the ball will be:
asked
Dec 31, 2021
in
Kinematics
by
kritika
(
90.1k
points)
0
votes
1
answer
Water falls from a height of \(60 \mathrm{~m}\) at the rate of \(15 \mathrm{~kg} / \mathrm{s}\) to operate a turbine. The losses due to frictional force are \(10 \%\) of the input energy. How much power is generated by the turbine? \(\left(g=10 \mathrm{~m} / \mathrm{s}^{2}\right)\)
asked
Dec 31, 2021
in
Kinematics
by
kritika
(
90.1k
points)
Welcome to Admisure, where you can ask questions and receive answers from other members of the community.
Categories
All categories
JEE
(1.3k)
Test
(139)
Statistics
(288)
Environmental Science
(1.2k)
Biotechnology
(135)
Social Science
(399)
Commerce
(222)
Electronics
(459)
Computer
(125)
Artificial Intelligence (AI)
(232)
Information Technology
(70)
Programming
(113)
Political Science
(82)
Home Science
(334)
Psychology
(138)
Sociology
(293)
English
(339)
Hindi
(34)
Aptitude
(21)
Reasoning
(11)
GK
(41)
Olympiad
(7)
Skill Tips
(14)
CBSE
(364)
...