lectric field produced by the infinite line charges at a distance d having linear harge density λ is given by the relation,
⇒λ=2πε0dE
E=λ2πε0d
Where, d=2 cm=0.02 mE=9×104 N/C o Permittivity of free space and 1/4πε0=9×109Nm2C−2
Therefore
λ=0.02×9×1042×9×109
=10μC/m
Therefore, the linear charge density is 10μC/m.